9 kwietnia 2014

Pierwsze zęby dziecka - wszystko co warto wiedzieć o mleczakach.

     Zęby mleczne to pierwsze uzębienie każdego człowieka. Mimo, że wszystkie (pomiędzy siódmym a dwunastym rokiem życia) wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi to warto o nie dbać. Próchnica i urazowe uszkodzenia zębów mlecznych mogą bowiem prowadzić do przykrych konsekwencji dotyczących zdrowia ogólnego, a także późniejszego uzębienia stałego. Co warto wiedzieć o zębach mlecznych, żeby zapewnić ich utrzymanie aż do fizjologicznej wymiany?

zęby mleczne 8-letniego dziecka;
okres wymiany uzębienia mlecznego na stałe;
Kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

     Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się zwykle w przedziale od szóstego do dziewiątego miesiąca życia dziecka. Jako pierwsze pojawiają się dolne przyśrodkowe siekacze. Oczywiście jest to statystyka, bo zęby mogą pojawić się wcześniej, lub później i w innej kolejności. Za prawidłowe przyjmuje się, jeśli pierwszy ząb mleczny pojawi się pomiędzy piątym, a jedenastym miesiącem życia. Zdarza się jednak, że pierwszy ząbek pojawia się już w pierwszym miesiącu życia, bądź dziecko rodzi się z zębem! Są to tak zwane zęby wrodzone, bądź noworodkowe. Nie występują zbyt powszechnie, jednak nie należą też do rzadkości. Mogą one być przedwcześnie wyrzniętym jednym z zębów mlecznych lub zupełnie dodatkowym zębem. Zwykle wykazują ruchomość ze względu na niewykształcony jeszcze korzeń. Należy zwrócić uwagę czy taki ząb nie powoduje drażnienia dolnej powierzchni języka lub warg dziecka. Jeśli tak – powinien zostać skontrolowany przez dentystę, który podejmie decyzję o jego usunięciu. Zęby mleczne kończą się wyrzynać w wieku 2,5 - 3 lat. Jest ich łącznie dwadzieścia.

Kiedy zacząć  i jak dbać o zęby dziecka? Kiedy zgłosić się do dentysty?

     Ważne, by zacząć czyścić ząbki dziecka gdy tylko pojawią się w jamie ustnej. Już jeden ząb to wystarczający powód, by rozpocząć przyzwyczajanie niemowlaka do czyszczenia mu zębów. Oczywiście nie używamy do tego szczoteczki. Po karmieniu przecieramy obecne w ustach maleństwa zęby gazikiem (może być zwilżony wodą), by oczyścić je z resztek pokarmu (mleka, kaszki, owoców). Usunie to z ich powierzchni pozostałe po posiłku cukry, które są niezbędnym czynnikiem rozwoju próchnicy.
Moment wyrznięcia pierwszego zęba jest również dobrą chwilą, by zgłosić się z dzieckiem na pierwszą wizytę kontrolną do dentysty. Dokona przeglądu jamy ustnej niemowlaka pod kątem stomatologicznym (np. nieprawidłowości błony śluzowej) oraz udzieli szczegółowych wskazówek jak zadbać o wyrzynające się uzębienie dziecka.

     Gdy maluch podrośnie (ok 1,5 roku) można zacząć przyzwyczajać go powoli do małych szczoteczek do zębów dla dzieci, a gdy nauczy się wypluwać - można zacząć myć zęby pastą z fluorem. Szczotkujemy dziecku zęby, dopóki samo nie nauczy się tego poprawnie wykonywać, natomiast nadzór nad szczotkowaniem zębów dziecka powinno się mieć nawet do 10 roku życia.


3 komentarze:

  1. Zgadzam się z tym co tutaj jest napisane w artykule, że od małego trzeba dbać o zęby………I trzeba jeszcze trafić na dobrego stomatologa.
    Ja niestety trafiłam na nie miłego dentystę, gdzie pozostały mi do tej pory urazy,
    Pozdrawiam
    http://bit.ly/pakietmedyczny

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie trzeba dbać o zęby dzieci, przecież to wszytko później odzwierciedla się w kolejnych latach. Dodatkowo jeśli dziecko ma popsute zęby i go bolą, to może to wpływać na zdrowie.

    OdpowiedzUsuń