Działanie rumianku
Przede wszystkim jest to działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Działa również uspokajająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W jakich schorzeniach pomoże nam rumianek?
- Łagodzi stany zapalne układu pokarmowego. Możemy więc pić rumianek w lekkich niestrawnościach, wzdęciach, oraz boleściach pochodzenia pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit!
- Wywiera lekkie działanie przeciwzapalne ogólnoustrojowe. Oznacza to, że złagodzi efekty wszystkich schorzeń w organizmie, objawiających się nieznacznym zapaleniem. Pomaga również zmniejszyć gorączkę. Nie ma danych potwierdzonych naukowo, ale przypuszczać możemy, że skoro ból mięśni po intensywnym treningu jest wywołany mikrourazami i zapaleniem, to wypity napar z rumianku może złagodzić nieprzyjemne objawy.
- Z działania przeciwzapalnego rumianku wynika również, że łagodzi on objawy alergii. Objawy te są efektem nadwrażliwości organizmu i powstania odpowiedzi zapalnej na czynniki (np. sierść kota, czy pyłki roślin), które nie wywołałyby żadnego efektu u osoby zdrowej. Rumianek zmniejszając więc objawy zapalenia, zmniejsza delikatnie przykre objawy alergii.
- Stosowany zewnętrznie do przemywania czy okładów na skórę zmniejszy podrażnienia (np. po goleniu). Złagodzi ból i wspomoże gojenie zadrapań i otarć, zapobiegając zakażeniu i "babraniu" się ran, gdyż posiada działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Regularne przemywanie skóry twarzy naparem z rumianku zmniejszy ilość wyprysków oraz poprawi gojenie zmian trądzikowatych (znów działanie bakteriobójcze i grzybobójcze) owrzodzeń, oparzeń słonecznych oraz termicznych I i II stopnia!
- Ma działanie uspokajające - wypity więc po ciężkim dniu około godzinę przed snem pomoże się zrelaksować i łatwiej zasnąć - może być stosowany w domowym leczeniu bezsenności, zwłaszcza w połączeniu z innymi ziołami.
- Ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Wchodzi w skład niektórych płukanek do jamy ustnej. W postaci naparu do płukania jamy ustnej stosowany jest do leczenia zapaleń dziąseł i schorzeń przyzębia, wchodzi też w skład niektórych past do zębów.
- Użyty jako płukanka / odżywka może delikatnie rozjaśnić włosy. Efekt ten pojawia się po dłuższym okresie (ok miesiąc) codziennego płukania włosów przez co najmniej 15 minut, wymaga więc dużego nakładu pracy.
![]() |
obraz na licencji GFDL v1.2, autor Fir0002/Flagstaffotos, źródło: Wikipedia; |
Czy rumianek może uczulać?
Jeden ze składników rumianku - antekotulid może wywołać odpowiedź alergiczną. Nie wolno wtedy pić naparów z koszyczków rumianku. Możemy natomiast korzystać z gotowych preparatów zawierających olejek rumiankowy (o nazwie azulan), który właściwości uczulających już nie ma.
Na koniec przypomnę, że rumiankowe herbatki w torebkach to pic na wodę. Widzieliście kiedyś w nich koszyczki rumianku? Dla porównania - kupcie koszyczki rumianku w sklepie zielarskim. Cena to około 3zł za 25g. Wystarcza to na podobny okres czasu jak pudełko herbatek rumiankowych w torebkach, natomiast efekty działania... o niebo lepsze. Polecam!
Wydaje mi się że nie tylko rumianek w torebkach do zaparzania- traci moc - a szałwia?-czy lipa-kwiat lipy nie ma takiego zapachu -jak ten -z widocznymi kwiatami -bo ten w torebkach -jest mocno rozdrobniony- zostaje sam pył czy inaczej kurz-
OdpowiedzUsuńsmakuje jak w domu u babci :)
OdpowiedzUsuńИнстраграмм остается самой популярной на данный момент площадкой для продвижения собственного бизнеса. Но, как показывает практика, люди гораздо чаще подписываются на профили в которых уже достаточное количество подписчиков. В случае если заниматься продвижение своими силами, потратить на это вы можете очень немало времени, поэтому гораздо лучше обратиться к спецам из Krutiminst.ru тут http://models-archive.su/user-1967.html
OdpowiedzUsuń