30 marca 2014

Sposób na zakwasy - jak się pozbyć zakwasów?

     Skoro tylko zrobiło się ciepło, to każdy korzysta z pięknej pogody. Ja właśnie wróciłem z boiska i poczułem się jakbym umierał. Nogi odmawiają posłuszeństwa - zakwasy 100%. I co teraz zrobić? Sprawa oczywista - leczyć. Ale jak leczyć zakwasy?

Zasada: 

poprawa krążenia w mięśniu i jego okolicy przyspiesza odbiór z niego kwasu mlekowego, oraz poprawia regenerację i odbudowę komórek mięśniowych;


Sposoby na zakwasy

1. Gorąca kąpiel
rozgrzanie okolicy bolącego mięśnia powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu szybciej się regenerują

2. Masaż 
działanie rozgrzewające, dokładnie tak jak wyżej

3. Delikatna aktywność fizyczna następnego dnia, oraz rozciąganie
gdy mięśnie pracują rozszerzają się w nich naczynia krwionośne i następuje szybsza regeneracja

4. Dobre nawodnienie organizmu
duża ilość wody że zwiększa się wypełnienie łożyska naczyniowego w naszym organizmie - mówiąc po ludzku: tymczasowo zwiększa się objętość krwi (jest bardziej rozcieńczona wypitą wodą) - więcej substancji odżywczych dociera do mięśni (lepsza regeneracja). Zwiększa się też filtracja w nerkach i oddawanie szkodliwych produktów przemiany materii przez nerki; 

5. Piwo
zwiększa filtrację w nerkach, może działać podobnie jak wyżej. Z tym, że nie powinno to być więcej niż jedno piwo. Browar ma zresztą wspaniałe działanie uboczne - jesteśmy wyluzowani i nie zwracamy tak uwagi na to, że boli ;)

6. Sok z wiśni
istnieją doniesienia, że dzięki bogactwu składników odżywczych sok z wiśni znakomicie łagodzi bóle mięśni po intensywnych ćwiczeniach. Według naukowców związki zawarte w tych owocach mają silne działanie przeciwzapalne.

7.  Jak radzić sobie z zakwasami inaczej?
zgodnie z zasadą naszego postępowania:
termofor, środki rozgrzewające do stosowania na skórę, np Amol
jeśli zakwasy są nie do zniesienia, to można posiłkować się środkiem przeciwbólowym, np ibuprofenem;

Skąd biorą się zakwasy? Jak zapobiegać zakwasom?

     Zakwasy pojawiają się wskutek krótkotrwałego, bardzo dużego wysiłku bez rozgrzewki. Przyczyną jest powstawanie kwasu mlekowego. Jest on ubocznym produktem beztlenowych przemian energetycznych w mięśniach. W przypadku niedostatku tlenu (nierozgrzane mięśnie -> nie rozszerzone naczynia krwionośne -> za mało utlenowanej krwi) mięśnie pracują beztlenowo, czego skutkiem jest wytwarzanie dużej ilości kwasu mlekowego. Prawdą jest jednak, że w ciągu 2 godzin od wysiłku jest on z mięśni wypompowywany, a następnie metabolizowany w cyklu Corich. Dlaczego więc boli dalej?


Ból mięśni, który występuje zwykle po 20 godzinach od wzmożonego wysiłku fizycznego zwany czasami "zakwasem" nie jest spowodowany kwasem mlekowym, lecz jest związany z występowaniem drobnych zniszczeń mechanicznych w strukturze tkanki mięśniowej, powstałych w trakcie intensywnego wysiłku. Ból mięśni pojawiający się 24-72 godzin po intensywnym wysiłku nazwano – zespołem opóźnionego bólu mięśniowego DOMS (delayed-onset muscle soreness). Zespół DOMS został opisany po raz pierwszy w 1902 przez Theodore'a Hougha, który wysunął hipotezę, że ten rodzaj bólu jest rezultatem uszkodzeń wewnątrz mięśnia. Nasilenie zespołu DOMS zależy od rodzaju wykonanego wysiłku oraz dominującego typu skurczu włókien mięśniowych.[1](wikipedia)

Obecnie przyjmuje się, że DOMS powiązany jest z uszkodzeniami mięśni lub tkanki łącznej i następczą odpowiedzią zapalną niezbędną do regeneracji tkanek. Jedna z hipotez przyjmuje, że rozwinięcie stanu zapalnego wywołującego pobudzenie nocyceptorów (receptorów bólu) wymaga pewnego czasu, co tłumaczy opóźnione pojawienie się bólu[2]. (wikipedia)
  1.  Theodore Hough. Ergographic studies in muscular soreness. „American Journal of Physiology”. 1902 (7), s. 76–92, 1902.
  2. Skocz do góry Muscle Soreness and Damage and the Repeated-Bout Effect. W: Ken Nosaka: Skeletal muscle damage and repair. Human Kinetics, 2008, s. 63-64. ISBN 9780736058674.


Jak zapobiegać zakwasom i DOMS?
- rozgrzewka przed treningiem
- rozciąganie - stretching po treningu
- regularny trening

I tyle. Powodzenia w walce z zakwasami!


2 komentarze: