24 marca 2014

Czosnek - lekarstwo na świata całe zło

Czosnek pospolity
zdj. Wikipedia
     Czosnek - warzywo, przyprawa, czy roślina lecznicza? Każdy czosnek spróbował i chociaż nie wszystkim smakuje - jest niezastąpionym dodatkiem w kuchni. Nadaje niezwykły aromat, którego nie sposób zastąpić. Szczególne zastosowanie znalazł do rozmaitych marynat i przyprawiania mięs. Dzisiaj jednak nie o walorach smakowych lecz zdrowotnych.


Przedstawiam wam teraz wspaniały, unikatowy, niesamowity... CZOSNEK!



Czosnek jako warzywo

Warkocze czosnku
zdj. Wikipedia
   
     Czosnek pospolity (Allium sativum) to roczna bądź dwuletnia roślina - zależnie od tego jak jest rozmnażany. Pochodzi z Azji Środkowej, a pierwsze wzmianki o jego uprawie i wykorzystaniu pochodzą sprzed ponad 5 tysięcy lat! Rośliny czosnku dorastają do 100cm wysokości. Najbardziej pożądaną jego częścią jest cebulka - główka (taka sama jak w roślinach kwiatowych, tyle że jadalna), która znajduje się pod ziemią. Czosnek można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu (np spiżarnia) przez długi okres czasu, gdyż dzięki specyficznym substancjom które zawiera szybko się nie psuje. Poza tym bardzo elegancko wygląda powiązany w długie warkocze. Niestety czosnek chiński jest sporo mniej wartościowy niż nasz rodzimy - polski. Jest o wiele mniej aromatyczny i łatwiej się psuje.

Jak odróżnić czosnek polski od chińskiego (i inne różnice)
polski                                   / chiński
różowobrązowawe głowki / śnieżnobiałe
fioletowa łupinka ząbków  / biaława łupinka
obiera się trudniej               / obiera się raczej łatwo
starzeje się wysychając     / gnije
zawiera dużo substancji leczniczych!!! / zawiera małe ilości naturalnych antybiotyków



Czosnek jako przyprawa

      Czosnek od wieków wykorzystywany jest w kuchniach całego świata. Wzmianki o nim występują nawet w egipskich manuskryptach pochodzących z około 1600 r. p.n.e..  Nie ma obecnie kuchni, której jednym ze składników nie byłby czosnek. 
     Charakterystyczny smak i zapach surowej rośliny bywają często wadą. Natomiast po dodaniu do potraw smażonych, grillowanych - czosnek pozostawia po sobie niezwykły aromat, którego nie da się zastąpić żadną inną przyprawą. Jest również wykorzystywany do sosów. Jest również niezbędny do tworzenia produktów charakterystycznych dla danego regionu - w Polsce np. do kiszenia ogórków.
     Doskonale komponuje się z potrawami słonymi, intensywnie doprawionymi przyprawami ziołowymi. Niestety po obróbce termicznej traci znaczną część swoich właściwości leczniczych... Ale przynajmniej wspaniale smakuje.

Czosnek jako lekarstwo

Właściwości lecznicze     
Lecznicze właściwości czosnku znane są nie od dziś - wykorzystywane bowiem były już w starożytności. Mówi się, że czosnek to naturalny antybiotyk. Tak naprawdę to o wiele więcej. Czosnek działa:
  • przeciwbakteryjnie (zwłaszcza miażdżony, lub dobrze pogryziony), przeciwgrzybiczo i przeciwpasożytniczo; bardzo skuteczny w infekcjach dróg oddechowych oraz dróg moczowych;
  • przeciwzakrzepowo;
  • żółciopędnie;
  • rozkurczowo;
  • zwiększa wydzielanie soku żołądkowego ale też chroni przed zgagą;
  • obniża gorączkę
  • obniża ciśnienie krwi
  • zmniejsza stany zapalne
  • zawiera antyoksydanty
  • hamuje produkcję prostaglandyn - zmniejsza bóle miesiączkowe!

Ile zjeść aby działał leczniczo? Dzienna dawka powinna wynosić od 3 do 5 g czosnku.

Przeciwwskazania - czyli kiedy nie wolno używać czosnku
- u dzieci do 10 miesiąca życia
- podczas gorączek występujących w przebiegu zapalenia płuc
- ostre stany zapalne żołądka i jelit (np choroba wrzodowa)

Warto również wiedzieć, że zbyt duże dawki czosnku mogą działać szkodliwie na wątrobę. Poza tym, czosnek może wywoływać alergie.


Jeśli po tym długim wykładzie macie ochotę zjeść czosnek, zapraszam tutaj: Czosnek - smaczna porcja zdrowia - najlepsze przepisy




1 komentarz: